Hendek Belediyesi

ADİL, ADALETLİ, KARARLI BİR HENDEK İNŞA EDİYORUZ

Geri

ADİL, ADALETLİ, KARARLI BİR HENDEK İNŞA EDİYORUZ

Kentsel gelişim anlamında geride bırakılan 41 aylık süreçte Kemaliye Mahallesi kentsel dönüşüm mağdurlarının iskan problemlerini çözdüklerini ifade eden Hendek Belediye Başkanı Turgut Babaoğlu, “İlçe genelinde adil, adaletli, kararlı bir şekilde başlatılan imar uygulamalarıyla vatandaş memnuniyetini en üst seviyede tuttuklarını ve 18 imar uygulamasını sorun olmaktan çıkardıklarını söyledi.

KENTSEL DÖNÜŞÜMDE YÜZLER GÜLDÜ

Eylül ayı olağan meclis toplantısında sunum eşliğinde Hendek Belediyesinin faaliyetlerini anlatan Başkan Babaoğlu, Kentsel gelişimde geride bırakılan 41 aylık süreçte Kemaliye Mahallesi kentsel dönüşüm mağdurlarının iskan problemlerini çözdüklerini ifade etti. Başkan Babaoğlu, “Çok şükür sözümüzü tuttuk, mağduriyetlere son noktayı koyduk. Kemaliye Mahallesi Kentsel Dönüşüm mağdurlarının iskanlarını teslim ettik. Kemaliye Mahallesinde Kentsel Dönüşüm Binalarında A ve B Bloklardaki 42 hak sahibine iskanları verildi ”dedi.

18 UYGULAMASI SORUN OLMAKTAN ÇIKTI

Vatandaş memnuniyetini en üst seviyede tutarak adil, adaletli, kararlı bir şekilde başlatılan imar uygulamaları sayesinde ise Hendek için 18 İmar Uygulamasının artık sorun olmaktan çıktığını dile getiren Başkan Babaoğlu, “Yaklaşık olarak 1000 dönümlük bir alanda yapılan 18 uygulaması ile kimseyi mağdur etmeden, problem yaşamadan, hakkını yemeden 18 uygulaması gerçekleştirdik. Bazılarınızın haberi bile olmadı. İnfiale sebep olabilecek amca - dayı ilişkisinden yoksun tamamen hakkaniyet gözeterek yapmış olduğumuz 18 uygulamaları ile yaklaşık bin dönümlük alanda 18 uygulamasını tamamladık, 3 bin dönümlük alanda ise çalışmalarımız devam ediyor. Daha öncesinde usulüne uygun yapılmayan sorunlu 18 uygulamalarını da revizyon imar planımıza dahil ettik. Orada mağduriyet yaşayan vatandaşlarımızın da problemlerini çözmeye çalışıyoruz.

İMAR REVİZYONU İLE ÇAMLICA VE KURTKÖY MAHALLESİ RAHATLAYACAK

Çamlıca ve Kurtköy Mahallelerinde İmar revizyon planı çalışmalarımız devam ediyor. Çamlıca Mahallemizde jeolojik zemin etütleri ve fay analiz çalışmaları yeniden yaptırıldı. İlave alan için kamu yararı ve harita çalışmaları yapıldı. 356 hektarlık alana sahip plana 92 hektar alan ilave edilecek. Kurtköy Mahallemizde ise daha öncesinde belde olduğu için aynı şekilde imar revizyonu gerçekleştiriyoruz. Bu mahallemizde de ciddi anlamda mağduriyetler yaşanıyor. Bugüne kadar %10 imarla yerleşim yerinde kimse yatırım yapmamış. Her geçen gün göç alan bir alan haline geldi. Dolayısıyla lisesi kapandı, ortaokulu problem yaşıyor. Ticaret her geçen gün düşüyor. İnşallah bu mahallemizde yapacağımız çalışma sayesinde imarı da arttırdığımızda bölgenin insanı kendi bölgelerinde inşaat ve ticaret yapabilecek ve yatırımlarını kendi bölgelerinde gerçekleştirebilecek.

KIRSAL PLAN ÇALIŞMALARIMIZ SÜRÜYOR

Kırsal Plan Çalışmaları kapsamında yaklaşık olarak 573 hektarlık bir alanı kapsayan Kargalıhanbaba ve Uzuncaorman Mahallelerindeki kırsal plan çalışmaları yapıldı. Bu mahallelerimizde de artık son aşamadayız. Yakın zamanda planlı alanlarımızın içerisine dahil edeceğiz. Bu mahallelerimizdeki vatandaşlarımıza çalışmalarımızı müjdeledik çok mutlu oldular. Bölgelerinde yapmış olduğumuz altyapı ve üstyapı çalışmalarıyla o mahalledeki vatandaşlarımızı mutlu etmeye devam ediyoruz. Merkezde oturan vatandaşlarımız için bu mahallelerimizdeki yapılan çalışmalar pek bir anlam ifade etmiyor gibi gözükse de o bölgede yaşayan insanlar bunun kıymetini değerini biliyor. Meclis üyelerimizden, tüm çalışanlarımızdan ve bizlerden sağ olsunlar hayır dualarını eksik etmiyorlar.

İMAR VE ŞEHİRCİLİKTE BAŞARI ORANI YÜKSELDİ

İmar ve Şehircilik ile Emlak ve İstimlak Müdürlüklerimiz tarafından yürütülen çalışmalar kapsamında ise İçişleri Bakanlığımızın talimatları doğrultusunda ASELSAN vasıtası ile gerçekleştirilen adres doğrulama ve yenileme projesi kapsamında tüm listeler güncellendi. Oluşturduğumuz ekiple ilçe genelinde numarataj çalışmaları sürüyor. İmar ve Emlak İstimlak uygulamalarında sağlanan adalet; başarı ve memnuniyet oranını %90’a çıkarırken, yapılan düzenleme ve denetimlerle çözümler üretmeye devam ediyoruz. Bu kapsamda 1.200 yapı ruhsat işlemi, 1.300 proje inceleme ve denetim, 33.000 kurum ve vatandaş bilgilendirme, 1.403 asansör denetimi, 70 Estetik Komisyonu kararı, Fay hattı çalışması yapıldı, yerleşik alan sınır belirleme çalışmaları ise 16 mahallede devam ediyor” diye konuştu.