Hendek Belediyesi

ALİ GAFFAR OKKAN KALBİMİZDE YAŞIYOR

Geri

ALİ GAFFAR OKKAN KALBİMİZDE YAŞIYOR

ALİ GAFFAR OKKAN KALBİMİZDE YAŞIYOR

Diyarbakır Emniyet Müdürü iken 5 silah arkadaşıyla birlikte şehit edilen Ali Gaffar Okkan şehadetinin 21.yılında mezarı başında dualarla anıldı. Duygu dolu anların yaşandığı anma sonrasında mevlit okutulurken, şehidin babasına ait fırın ziyaretçi akınına uğradı.  

KABRİ BAŞINDA TÖREN

Diyarbakır Emniyet Müdürü iken 2001 yılında uğradığı hain saldırı sonucu 5 polis memuruyla birlikte şehit edilen Ali Gaffar Okkan, kabri başında dualarla anıldı. Necip Türk Milletinin gönlünde taht kuran A.Gaffar Okkan için düzenlenen anma törenine Vali Çetin Oktay Kaldırım, Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, İl Emniyet Müdürü Fatih Kaya, İl Jandarma Komutanı Albay Aydın Kutlu, Sakarya Barosu Başkanı İlknur Ebiz Yıldız, Hendek Belediye Başkanı Turgut Babaoğlu, belediye başkanları, Hendek Cumhuriyet Başsavcısı Ayhan Yenilmez,  siyasi partilerin ilçe başkanları, belediye meclis üyeleri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, muhtarlar, kurum müdürleri, Okkan’ın ailesi,  Gaziler, Emniyet Teşkilatı ve Askeri erkan ile çok sayıda vatandaş katıldı.

BAŞKAN BABAOĞLU: KALBİMİZDE YAŞIYOR

Törende ilk olarak konuşan Hendek Belediye Başkanı Turgut Babaoğlu, “Hendek’in değerli ismi Ali Gaffar Okkan’ın ülkemize ve devletimize vermiş olduğu üstün hizmetlerle, necip Türk Milletinin gönlünü fethetmiştir. Görev yaptığı her yerde Devletimizi en iyi şekilde temsil ederek, Aziz Milletine verdiği eşsiz değer ve hizmetlerle bu milletin ağabeyi olan Ali Gaffar Okkan asla unutulmayacaktır.

Milletin gönlünü fethedip, kalbini kazanan Şehidimiz Ali Gaffar Okkan ve tüm aziz şehitlerimizi bir kez daha rahmetle ve minnetle anıyoruz. Şehitlerimiz kalbimizde yaşıyor. Onların aziz hatıralarına dünya var oldukça sahip çıkmaya, şanlı Türk bayrağımızda gururla dalgalanmaya devam edecektir. Ruhları şad mekanları cennet olsun. Rabbim vatanımızı ve milletimizi korusun, hainlere fırsat vermesin. Ne Mutlu Türküm diyene” dedi.

KAYMAKAM ACIR: ÖNEMLİ BİR DEĞERİMİZ

Daha sonra konuşan Hendek Kaymakamı Halil İbrahim Acır’da, “24 Ocak 2001 tarihinde elim bir suikast sonucunda yaşamını yitiren Diyarbakır Emniyet Müdürümüz Ali Gaffar Okkan, başarılı meslek yaşamında örnek olan ülkemizin yetiştirdiği önemli bir değerdir. Vatan ve millet aşkıyla yürüttüğü mesleğinde, her yerde halkın gönlüne taht kurmuştur. Ülkemizin güvenliğini tehdit edenlere karşı başarılı operasyonlar yürütmüştür. Ali Gaffar Okkan birlik ve beraberliğimizi hedef alan hainler tarafından şehit edildi. Diyarbakır Emniyet Müdürü Ali Gaffar Okkan ve 5 polis memurumuzun şehit edilişlerinin 21.yılında minnetle rahmetle anıyorum” ifadelerine yer verdi.

EMNİYET MÜDÜRÜ KAYA: GÖREVİMLE GURUR DUYUYORUM

İl Emniyet Müdürü Fatih Kaya ise, “Şehit Müdürümüzün memleketinde görev yapmaktan gurur duyuyorum. Ali Gaffar Okkan görev yaptığı süre içinde devletin güler yüzü oldu. Devletimizin terörle mücadelesinde kahramanlaşmış ve destanlaşmış hizmetleriyle Sakarya-Diyarbakır arasında kardeşlik köprüleri kurmuştur. Bu güzel vatan toprağı üzerinde huzur içerisinde, özgürce yaşayabiliyorsak minarelerimizden ezan dinmiyorsa gönderimizde bayrağımız nazlı nazlı dalgalanıyorsa bu aziz şehitlerimiz sayesindedir. Türkiye Cumhuriyeti güçlü bir şekilde, yarınlara daima güvenle bakacaktır. Ali Gaffar Okkan’ı ve tüm aziz şehitlerimizi rahmetle ve dua ile anıyorum” dedi.

BAŞKAN EKREM YÜCE: SAKARYA İÇİN ONUR KAYNAĞI

Şehit Ali Gaffar Okkan’ın Sakarya için bir onur kaynağı olduğunu vurgulayan Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce’de, “Bugün bizim için hem acı hem de gurur vesilesidir. Şehidimizin destanını biz evlatlarımıza anlatıyoruz. Şairin dediği gibi ‘dur yolcu bastığın yerleri toprak diyerek geçme tanı, düşün altındaki binlerce kefensiz yatanı’ Bu ülke kefensiz yatanlarla yoğrulmuş bir vatandır. Diyarbakır ile Sakarya kardeş olmuştur. Diyarbakır’ın bugünkü halini şehidimiz görse ne kadar mutlu olurdu. O zaman atılan tohumlar bugün kardeşlik, barış, huzur getirdi. Her birimiz canımızı vatanımız, bayrağımız için vermeye hazırız. Ali Gaffar Okkan’ın ismi Sakarya için bir onur kaynağıdır. Bu vesileyle şehidimizi vefatının 21. yılında rahmetle anıyorum” dedi.

 VALİ KALDIRIM: VATAN VE MİLLET AŞKI

Son olarak konuşan Vali Çetin Oktay Kaldırım, “Öncelikle Aziz şehidimiz Sakarya’mızın ve ülkemizin has evladı Ali Gaffar Okkan kardeşimizi ve onunla birlikte şehadate yürüyen 5 polis arkadaşımızı rahmetle minnetle ve saygıyla yad ediyorum. Şehidimiz bu vatanın has evladı, hem de bu aziz şerefli milletin bir ferdi olarak gerçekten vatanına borcunu ödemiştir. Gelecek nesillere örneklik teşkil etmiş milletimizin değerlerini maneviyatının vatana millete, bayrağa bağlılığını en iyi şekilde temsil etmiş görevini bir hakkıyla yapmıştır. Bu millet aziz bir millettir. Türk milleti yeryüzünde var olmuş ve var olacak en şerefli millettir. Şehidimiz Ali Gaffar Okkan'ı, 5 silah arkadaşını ve bu vatan için canlarını feda eden tüm kahramanlarımızı saygıyla, hürmetle ve dua ile yad ediyorum. Allah her birinden razı olsun” dedi.

 

FIRINA GİDİLDİ

Konuşmaların ardından Ali Gaffar Okkan ve tüm aziz şehitlerimiz için dualar edildi. Şehidin mezarına karanfiller bırakılırken zaman zaman duygu dolu anlar yaşandı. Anma töreninin ardından protokol Şehidin Babasının fırınına giderek aileyi burada da ziyaret etti. Ardından Tepecik Ali Gaffar Okkan Camiinde Mevlid-i Şerif okutulup vatandaşlara yemek ikram edildi.