Hendek Belediyesi

BAŞKAN BABAOĞLU´NDAN İZİNSİZ TAŞINMAYA SERT TEPKİ

Geri

BAŞKAN BABAOĞLU´NDAN İZİNSİZ TAŞINMAYA SERT TEPKİ

BAŞKAN BABAOĞLU’NDAN İZİNSİZ TAŞINMAYA SERT TEPKİ

12 gündem maddesinin görüşülerek karara bağlandığı Hendek Belediye meclisi sonrasında konuşan Başkan Turgut Babaoğlu, Hendek-Adapazarı arasında taşımacılık yapan Gül-Koop’un belediyeye ait araziye izinsiz taşınmasına çok sert tepki gösterip, “İznim yok, UKOME görüşü yok, sözleşme yok. Bu Hendek’e yapılmış bir saygısızlıktır. Konuyu Savcılığa bildirerek, yargıya taşıdık” dedi

LİSENİN YIKIM KARARI

Hendek Belediyesi Temmuz ayı olağan meclis toplantısı, Hendek Belediye Başkanı Turgut Babaoğlu başkanlığında yapıldı. Meclis 12 gündem maddesini görüşerek karara bağladı. Gündem maddelerine geçilmeden önce mecliste soruları cevaplayan Başkan Turgut Babaoğlu, Hendek Anadolu Lisesinin yıkımı ile alakalı gündeme gelen sorunlarla alakalı olarak, “ Okulun yıkılacağından sonradan haberimiz oldu. Çünkü bizimle istişare eden olmadı. Biz sadece eğer bu okul yıkılıyor ise aynı yerine yapmayalım Hendek’imizi daha genişletmek, ferahlatmak için başka bir alanda bunun planlanmasının doğru olduğunu tavsiye ettik. Takip ediyoruz” dedi.

NUMARATAJLAR VE KAMULAŞTIRMA BİNASI

İçişleri Bakanlığını numarataj düzenlemesine değinen Başkan Babaoğlu, “Hendek genelinde bayramdan sonrası kapı numaralarının hepsi değişecek” derken kamulaştırma binası ile ilgili konuda, “Ülke genelinde yaşanan son günlerdeki iniş ve çıkışlardan dolayı başka mülkiyetlerimizi verip sigorta ve vergi dairesindeki borçlarımızın bitirilmesi ve binanın devredilebilir yani satılabilir hale getirilmesini bekliyoruz. Kamulaştırma binası ile ilgili anlaşmalarımız hala geçerli bir tek o bölgedeki bir arkadaşımızda ile ilgili sorun kaldı onunla da görüşmelerimiz devam ediyor” dedi

İHALE SONRASI KAZMAYI VURACAĞIZ

Süleyman Seba Spor Kompleksi projesine değinen Babaoğlu, “Bu güne kadar uzamasındaki sebepleri tekrarlamamıza gerek yok. Proje detaylarımızı daha önce açıkladık. Bütün spor alanları alanlarını barındıracak bir proje hazırladık. İnşallah Ağustos ayı içerisinde ihalesini yapıp hemen kazmayı vuracağız” dedi

ARDAHAN SİTESİNDEKİ SORUN

“Ardahan sitesindeki sorunla belediyemizin hiçbir dahili olmamasına rağmen oradaki vatandaşlarımızın mağduriyetini çözmek adına devreye girdik. Projesi bitti. Kaç tane daire çıkıyor, kaç adet dükkan çıkıyor hepsinin tespitlerini yaptık. Sadece 1 kat daha üzerine koyduğumuz zaman mağduriyetler en aza iniyor ve bir müteahhittin girip yapma şansının olabileceği duruma geliyor. Ciddi bir para yatırıp karşılığında hiçbir şey alamamak söz konusu. Vatandaşın katkısıyla o binayı hayata geçirebileceğiz. Proje, harç ve kazı ise ile ilgili de kendilerine destek vereceğiz”

GÜL KOOPERATİFİ

“Rasimpaşa’da hizmet veren Hendek-Adapazarı arasında taşımacılık yapan Gül-Koop ile görüşmelerimiz sonucu 7 -8 yıl faaliyet gösterdikleri alandan taşınmak gibi bir arzularının olduğunu öğrendik. Taşınabilirliği ile ilgili gerekli keşiflerimizi yapmış olmamıza rağmen ve görüşmelerimiz devam ederken bir hafta sonu ansızın belediyemizin mülkiyetine iznimiz olmadan taşındıklarını gördük. Ben o zaman taşınmasına da karşıydım o gün ne kadar yanlışsa bu günde o kadar yanlış. Çünkü o mahallede bir ticaret oluştu. Oradaki insanların orayla ilgili bazı hedefleri hayalleri var. Orada muhtarımız var, meclis üyemiz var onlarla bir konuşalım görüşelim siz de bir dilekçe verin bu böyle 3 4 aylık bir süreç. Bizimde UKOME’den görüş almamız lazım. Mahalle sakinlerinin düşüncelerini almamız lazım. Uyarılarımıza rağmen dinlemediler. Belediyenin mülkiyetine hiç bir sözleşme, anlaşma ve benim onayım olmadan taşındılar. Hendek halkına ve Hendek Belediyesine yapılmış bir saygısızlık olarak görüyorum. Hendek Belediyesinin malını korumak kollamak bizim görevimiz. Kendilerini savcılığa verdim” dedi.

GÜNDEM MADDELERİ

Konuşmaların ardından gündem maddelerine geçildi. Gündemin 1 ve 2’nci maddeleri olan Sakarya Büyükşehir Belediye Meclisi tarafından onaylanan 1/5000 ölçekli Nazım İmar Plan Değişikliğine uygun olarak hazırlanan 1/1000 ölçekli Revizyon Uygulama İmar Planı Plan Notlarında değişiklik yapılması hakkında İmar ve Bayındırlık Komisyon Raporunun görüşülmesi ve 2022 Mali yılı bütçesi gelir tarife cetvellerinin revize edilmesine dair Plan ve Bütçe Komisyon Raporunun görüşülmesi maddeleri tek seferde okunup oy birliği ile kabul edilirken, gündemin 3,4,5 ve 6’ncı maddeleri olan Plan ve Proje Müdürlüğünün faaliyetlerinin Başkanlık Makamınca Fen İşleri Müdürlüğü tarafından yürütülmesi kararına istinaden Mali İdareler Bütçe ve Muhasebe Yönetmeliğinin 36. maddesi hükmü gereğince ilgili müdürlüğünün ödeneklerinin Fen İşleri Müdürlüğüne aktarımının görüşülmesi, Belediyemizce ihalesi yapılacak 2022 yılı Beton Parke Taşı ile Yol Yapımı İşine dair İller Bankasından 15.000.000,00 TL Kredi çekilmesi için Belediye Başkanı Turgut BABAOĞLU’ na yetki verilmesinin görüşülmesi, İlçemiz Camili Mahallesinde tapunun 207 ada 14 ve 15 numaralı parsellerinde tescil işleminin yapılabilmesi için Belediye Başkanı ve Belediye Encümenine yetki verilmesinin görüşülmesi ve İlçemiz Bakacak Mahallesi Kırsal Yerleşim alan sınırının belirlenmesine dair 29/03/2022 tarih ve 172/3 sayılı Toprak Koruma Kurulu Kararına binaen Kamu Yararı Kararı alınmasının görüşülmesi maddeleri de oy birliği ile kabul edildi. Gündemin 7’nci maddesi olan İlçemiz Servetiye Mahallesi ile ilgili kırsal yerleşim alan sınırının belirlenmesi konusunun Belediye Meclisi tarafından görüşülmesi maddesi imar ve bayındırlık komisyonuna oy birliği ile havale edilirken, ek gündem maddeleri olan 8 ve 9’ncu maddeleri oy birliği ile kabul edildi. Gündemin 10’ncu maddesi olan Sivritepe Mahallesi 107 ada 11 numaralı parselde ‘’Tarım ve Hayvancılık Tesis Alanı’’ amaçlı 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı’nın görüşülmesi maddesi imar ve bayındırlık komisyonuna oy birliği ile havale edilirken, gündemin 11’nci maddesi olan İlçemiz Bakacak Mahallesi tapunun 118 ada 2 parsel numaralı, 112 ada 36 parsel numaralı ve Mahmutbey Mahallesi tapunun 106 ada 13 parsel numaralı belediyemiz mülkiyetinde bulunan taşınmazların satış işlemlerinin yapılabilmesi için Belediye Başkanı ve Belediye Encümenine yetki verilmesinin görüşülmesi maddesi oy çokluğu ile kabul edildi. Gündemin 12’nci ve son maddesi olan Mülkiyeti Belediyemize ait Mahmutbey Mahallesi 1072 Sokak No:9/1 de yer alan bağımsız bölümün Gençlik Merkezi olarak kullanılması amacıyla Sakarya Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’ne 10 yıla kadar tahsis edilmesi konusunun görüşülmesi maddesi oy birliği ile kabul edildi.

AĞUSTOS MECLİSİ TATİL

Meclis toplantısında alınan kararların hayırlı olmasını dileyen Başkan Babaoğlu, “ Ağustos ayı meclis toplantımız kanunen daha önce almış olduğumuz karar doğrultusunda tatil olacak. Eylül ayı meclis toplantısında görüşüp toplanacağız. Kurban Bayramı arifesindeyiz. Ben şimdiden tüm halkımızın ve sizlerin Kurban Bayramını tebrik ediyorum ”dedi.