Hendek Belediyesi

BERBER VE KUAFÖRLER DEZENFEKTE EDİLİYOR

Geri

BERBER VE KUAFÖRLER DEZENFEKTE EDİLİYOR

BERBER VE KUAFÖRLER DEZENFEKTE EDİLİYOR

Hendek Belediyesi, 11 Mayıs Pazartesi gününden itibaren yeniden faaliyete başlayacak olan berber ve kuaför esnafının dükkanlarında dezenfekte çalışması yaparak ve esnafa maske dağıtımına başladı.

105 İŞYERİ

Hendek Belediye Başkanı Turgut Babaoğlu’nun talimatıyla, Hendek Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğüne bağlı ekipler berber ve kuaför esnafının işyerlerinde dezenfekte çalışmalarına başladı. 11 Mayıs Pazartesi gününe kadar 105 berber ve kuaför esnafının dükkanlarında dezenfekte işlemlerinin tamamlanacağı açıklanırken, Hendek Berberler ve Kuaförler Esnaf Odası işbirliğinde bu işyerlerinin düzenli olarak dezenfekte edileceği bildirildi.

TEŞEKKÜR ETTİLER

Zabıta Müdürlüğüne bağlı ekipler tarafından da esnafa maske dağıtımı yapılırken, açıklanan tedbirlere harfiyen uyulması istendi. Vatandaşlarında sosyal mesafe ve maske kuralına uyarak, bu zor süreçte esnafa karşı anlayış göstermesi istendi. Pazartesi günü yeniden faaliyete başlayacak olan berber ve kuaför esnafı, kendilerine verilen bu destek nedeniyle Hendek Belediye Başkanı Turgut Babaoğlu’na teşekkür etti.

ZOR GÜNLER GEÇECEK

Güzel günlerin yakın olduğunu anlatan Hendek Belediye Başkanı Turgut Babaoğlu, “Esnafımız tedbirli ve açıklanan kurallar çerçevesinde çalışmaya başlayacak. Esnafımızın kurallara harfiyen uyacağından hiçbir şüphemiz yoktur. Hijyenin önemli olduğu bu işyerlerinde düzenli olarak dezenfekte yapacağız. Ayrıca esnafımıza maske desteği veriyoruz. Esnafımızın yanındayız. Hep birlikte bu zor günleri aşacağız” dedi.

REHAVETE KAPILMAYALIM

Bir de uyarı yapan Babaoğlu, “Sağlık Bakanlığımız ve Bilim Kurulu üyelerinin açıklamalarıyla, vaka verileri doğrultusunda koronavirüsün en küçük tedbirsizliği dahi affetmediği görülüyor. Salgın bitiyor ya da bu iş bitiyor diyerek asla tedbiri elden bırakmayalım. Bir süre daha kontrollü sosyal hayata devam edelim.  Rehavete kapılmadan, kurallara uymaya devam edelim” diye konuştu.

BERBERLER VE KUAFÖRLERDE BUNLARA DİKKAT!

1)  Bu iş yerleri saat 09.00-21.00 saatleri arasında faaliyet yürütebilecektir.

2)  Bu iş yerlerinde müşterilere randevu sistemiyle hizmet sunumu esas olacaktır.

3)  Bu iş yerleri aynı anda yan yana iki koltukta müşteri kabul edemeyecek, muhakkak bir koltuk dolu bir koltuk boş olacak şekilde hizmet verebileceklerdir. 

4)  Randevularda kayma yada hizmette gecikme olabileceği hususu göz önüne alınarak işyeri içinde en fazla bir müşterinin beklemesine müsaade edilecektir. 

5)  Belirlenen kriterler dışında iş yeri içine müşteri kabul edilmeyecektir. Ancak hava şartlarına göre randevusuz gelen müşteriler iş yeri dışında ve sosyal mesafe kurallarına riayet etmek, maske takmak şartı ile bekleyebileceklerdir. Bu iş yerleri içine  hizmet alan ve bekleyen olmak üzere içeri kabul edecekleri maksimum müşteri sayısını işyerinin giriş kısmına herkes tarafından görünebilecek şekilde asacaklardır.   

6)  İşyerinde çalışanlar muhakkak surette maske kullanacaktır. Müşteriler ise işlem süresince maske kullanacak ancak yapılacak işlemin özelliğine göre maskeyi çıkarabileceklerdir.

7)  Müşteriye yönelik işleme başlamadan önce mutlaka müşterinin oturacağı, temas edebileceği tüm alanlar ile zeminin temizliği/dezenfeksiyonu malzemelerle yapılacak, her işlem sonrasında bu temizlik işleminin tekrarlanması sağlanacaktır.


8)  Müşteriye yönelik işleme başlanmadan önce çalışanlar müşterinin görebileceği şekilde ellerini dezenfekte edecekler yada her müşteri için ayrı olmak üzere steril eldiven kullanacaklardır. Eldiven kullanılacak ise eldiven değişikliğinin yapıldığı müşteriye gösterilecektir.

9)  Müşteriye hizmet sunulması esnasında kullanılan tüm malzemeler hizmet sunumuna başlamadan önce temizlik, dezenfeksiyon/sterilizasyon işlemi uygulanacaktır. Bu işlem her müşteri için tekrarlanacaktır.

10)  Saç kesimi, yıkama, boyama vb. hizmetler esnasında kullanılan havlu, önlük gibi malzemeler tek kullanımlık malzemeler olacak, ya da her müşteri için ayrı malzeme olması (kişiye özel havlu, önlük vb.) sağlanacaktır. Hizmet alan müşteri için kullanılan malzemeler gerekli sterilizasyon sağlanmadan kesinlikle başka müşteride kullanılmayacaktır. İsterlerse kendi kişisel havlu, tarak vb. malzemelerini yanlarında getirebilecekleri hususu randevu aşamasında müşterilere bildirilecektir.

11)  Berberlerde jilet/ustura ile sakal tıraşı yapılması hizmeti geçici süreliğine verilmeyecek, ancak sakal traşı makine ile kısaltılma şeklinde yapılabilecektir.

 12)   Bayan kuaförleri ve güzellik merkezlerinde, cilt bakımı, makyaj ve kalıcı makyaj hizmetleri geçici süreliğine verilmeyecek, bunların dışındaki faaliyetlere devam edilebilecektir.

13)  Saç kesimi esnasında yüz ve baş bölgesinde kalan kesilmiş saçların ve kullanılan araç ve gerecin geçici süreliğine temizlenmesi için kullanılan ‘Ense Fırçası’nın kullanımı, (anılan malzemenin dezenfekte edilmesinde yaşanan sıkıntılar ve çok fazla yere/yüzeye temas etmesi nedeniyle) geçici süreliğine durdurulacaktır. 

 14) Bu işyerlerinde yiyecek ve içecek ikramında bulunulmasına geçici sürekliğine izin verilmeyecektir.