Hendek Belediyesi

ÇÖLYAK HASTALARINA ANLAMLI DESTEK

Geri

ÇÖLYAK HASTALARINA ANLAMLI DESTEK

ÇÖLYAK HASTALARINA ANLAMLI DESTEK

Gerçek ihtiyaç sahiplerine yönelik yardımlarını sürdüren Hendek Belediyesi glütensiz gıda tüketmek zorunda olan Çölyak hastalarını unutmuyor. Özenle hazırlanan glütensiz gıda paketleri periyodik zamanlarda Hendek’te yaşayan ailelere teslim ediliyor.

HENDEK'TE YAŞAYAN HASTALARA

Sosyal yardım projelerine aralıksız devam ederek gerçek ihtiyaç sahiplerinin her an yanında olan Hendek Belediyesi, Çölyak Hastalarına yönelik sunduğu ‘Glütensiz’ gıda desteğini sürdürüyor. Çölyak hastalarının tüketmek zorunda olduğu glütensiz gıda desteğini devam ettiren Hendek Belediyesi; içinde makarna, un, bisküvi, kraker, kek, hamur işi, puding, ve irmik gibi ürünlerin yer aldığı gıda paketlerini hastalara ulaştırıyor. Belediye Başkanı Turgut Babaoğlu’nun talimatı ile Çölyak hastalarına 2 yıldır süren bu anlamlı yardım büyük beğeni topluyor. Glütensiz gıdaların temininde yaşanan sıkıntılar nedeniyle süre ve paket içeriklerinin değişiklik gösterdiğine vurgu yapılırken, hasta aileler bu destek nedeniyle Başkan Babaoğlu’na teşekkür etti.

İHTİYAÇ DUYULAN GIDALAR

Temin edilerek özenle hazırlanan glütensiz gıda paketlerinin Hendekte ikamet eden ihtiyaç sahibi hastaların kapısına kadar ulaştırıldığını ifade eden Başkan Babaoğlu, “ Her alanda sosyal yardımlarla gerçek ihtiyaç sahibi vatandaşlarımızın yanında oluyoruz. Çölyak hastalarımızın ihtiyaç duyduğu glütensiz temel besin maddelerini temin ederek teslim ediyoruz. Hendekli 24 ihtiyaç sahibi ailemize bu paketleri ulaştırmış bulunuyoruz.  İhtiyaç sahibi ailelerimizi ekonomik olarak çok zorlayan ürünler bunlar. Tespitlerimizi yaptık. Biz yanınızdayız diyoruz hep. Bu desteğimiz sürekli devam edecek. Rabbim tüm hastalarımıza acil şifalar versin” diye konuştu.

ÇÖLYAK NEDİR?

Çölyak hastalığı (ya da Gluten Enteropatisi), bağırsaklardaki sindirimi sağlayan villus [tüysü oluşumlar] denilen yapıların bozulmasına sebep olan ve dolayısıyla da yiyeceklerdeki besinin emilmesini engelleyen ve ince bağırsakta hasarlar oluşturan bir sindirim sistemi hastalığıdır. Bu hasara buğday, arpa, çavdar, yulaf gibi tahılların içerisinde bulunan gluten isimli bir protein neden olmaktadır. Çölyak hastalığı genetik bir hastalıktır. Ailevi kalıtım söz konusudur. Hastalık yaşamının her hangi bir bölümünde ortaya çıkabilmektedir. Çölyak hastalığının tek tedavisi GLUTENSİZ sıkı bir diyettir.