Hendek Belediyesi

DOLU DOLU BİR YIL GEÇİRDİK

Geri

DOLU DOLU BİR YIL GEÇİRDİK

Görev süresinin 1.yılını değerlendiren Hendek Belediye Başkanı Turgut Babaoğlu, alt yapıdan üst yapıya, hayata geçirilen projeler ve yapılan çalışmaları anlattı. Babaoğlu, “Ciddiyetle, popülist politikalardan uzak durup, dolu dolu bir yıl geçirdik. Kısa sürede büyük mesafeler kat ettik. Hendek’in geleceğini inşa ediyoruz” dedi

 

POTANSİYELİ YÜKSEK

Hendek Belediye Başkanı Turgut Babaoğlu, görev süresinin birinci yılını değerlendirerek çalışmalar ve yapılan yatırımlar hakkında bilgiler verdi. Başkan Babaoğlu, Hendek sevdasını hizmetlerle taçlandırdıklarını anlatarak,  “Şeffaf, katılımcı, adil ve hesap verebilen bir belediyecilik anlayışıyla hizmet edip, planlı ve her alanda gelişen, potansiyeli yüksek, güçlü bir Hendek hedefiyle fark yaratmaya devam edeceğiz.” dedi.

KISA-ORTA VE UZUN VADE

Babaoğlu, “Milletimizin emanetine toz kondurmadan hukuk ve ahlak kuralları çerçevesinde hizmet ediyoruz. Kısa sürede büyük mesafeler kat ettik. Vatandaşımıza ne söz verdiysek bir bir hayata geçiriyoruz. Söz verdiğimiz kısa-orta ve uzun vadeli projelerimizde adımlarımızı attık. Kısa vadeli projelerimizin bazıları tamamlanırken, orta ve uzun vadeli projelerimizde ilk günden itibaren çalışmalara başladık” diye konuştu. İşte Babaoğlu’nun o sözleri.

ARTILARIMIZI VE EKSİLERİMİZİ BİLİYORUZ

Mevcut durumları ve sorunları çok iyi biliyorduk. Tek tek ekibimizle bunları ele alarak çalışmalarımıza yön verdik. Şehrimizin yapısına ve dokusuna uygun, kamunun menfaatlerini gözeterek, ciddiyetle, gündelik popülist politikalardan uzak durduk. Artılarımızı eksilerimizi değerlendiriyoruz. Gelirlerimizin düşük olduğu bu zor dönemde kaynakları etkin ve verimli kullanarak hemşehrilerimize hizmet götürüyoruz.  Tüm kurumlarla uyum içindeyiz.

ALGI OPERASYONLARI

Hendek’in, yani 85 bin vatandaşımızın sorumluluğu var üzerimizde. 91 mahallemizde yapılan hizmetleri görmezden gelip kamuoyunu yanıltmak ve kurumumuzu itibarsızlaştırmak adına algı oluşturulmak istendi.  Biz bunların hepsini farkındayız, itibar etmiyor ve vatandaşlarımızın da itibar etmeyeceğini biliyoruz. Söz verdiğimiz gibi kimseyi ayırmadan, ayrıştırmadan, hemşehricilik ruhuyla çalışmaya devam edeceğiz. Hendek’in küçük düşüncelere ve hesaplara alet edilmesine müsaade etmeyiz. Bizler dün olduğu gibi yarında tüm Hendek’i kucaklayarak projeler ve çalışmalarla gündeme geleceğiz.  

ŞEFFAFLIK İLKESİ

Adil ve şeffaf bir yönetim anlayışı kapsamında belediyemizin meclis toplantıları, duyuruları, gündem ve kararları ile ihaleler düzenli olarak sosyal medya hesaplarımızdan ve belediyemizin resmi internet sitesinden halkımıza duyurulmaktadır. Ayrıca meclis toplantıları yine sosyal medya hesabımızdan canlı olarak yayınlanmaktadır. Ayrıca planlı ve programlı hizmetler sunmak amacıyla Strateji Geliştirme Müdürlüğünü kurarak, hemşehrilerimizin katılımıyla şehrimize ve çalışmalarımıza yön verecek anket çalışmasıyla yaptık.

SOKAKLAR ŞANTİYE GİBİ

Yağmur suyu kanal uzunluğu 45 kilometreye, yaya yolu 8 kilometreye, yeni yol açımı 9 kilometreye ulaşırken, 414 kilometre uzunluğunda yolda asfaltlama, bakım, onarım ve yol çalışması yapıldı. 33 bin metrekare kilitli parke,150 adet cep otopark inşa edilirken, engellilere uygun yaya yolu yapım oranı yüzde 97’e ulaştı. Bir yılda tamamladığımız çalışmalara bakınca geçen 4 yıla oranla büyük mesafe kat ettiğimizi görüyoruz. Bunun verilerini de kısa sürede paylaşacağız.

YEŞİL VE İMAR HASSASİYETİ

Yeşil alanlarımız 1000 dönüm artarken, çevre hassasiyetlerimizi de koruyarak titiz bir çalışma yürüttük. Buna paralel denetimli bir kent hedefiyle imar uygulamalarında 1090 ayrı denetim yapılırken, memnuniyet oranı yüzde 75’e çıkarıldı. Ayrıca toplumun düzenini bozan hususlara odaklanarak vatandaşlarımızdan gelen şikayet oranını düşürdük.

SELANİK KÖPRÜSÜ TAMAM

Kazımiye’de sürücüler ve yayalar için tehlike arz eden eski köprünün yerine günümüz şartlarına uygun iki aracın güvenle geçiş yapabileceği ve yaya geçişlerinin olduğu yeni bir köprü inşa edildi. Aynı zamanda dere ıslah çalışması yapılarak, taş duvar örümü yapıldı. Çevre düzenlemesi, yol bakım ve meydan çalışmaları da kısa sürede tamamlanacak.

ZEKİ CÖMERT PARKI TAMAM

Şehir merkezinde bulunan ve atıl görüntüsüyle herkesi rahatsız eden Zeki Cömert Parkı yenileme çalışmalarının ardından herkesin beğenisini kazandı. Yaşlı, engelliler ve aileler başta olmak üzere her yaş grubunun yararlanabileceği nezih bir yaşam alanı oluşturuldu. Açık hava sineması kazandırılan yeni parkımız Hendek’e çok yakıştı.

YEŞİLYURT TAMAM

Yeşilyurt Mahallesinde Kapalı Pazar yeri ve yaşam kompleksiyle bir bütün olacak şekilde inşa edilen 17 adet iş merkezi örnek mimarisiyle kent estetiği açısından rol model oldu.  İş merkezlerinin tamamlanmasının ardından çevre düzenlemesi çalışmaları başladı.

YARDIM MAĞAZASI DA TAMAM

İhtiyaç sahibi vatandaşlarımız için Sosyal Yardım Mağazası projesini hayata geçirdik.  Giysi kumbaralarına bırakılan ikinci el giysiler, yıkanma-ütüleme işleminin ardından ürünler bedenlerine göre mağazada raflara diziliyor. Projeye hayata geçtiği günden bu yana 296 hemşehrimiz kıyafet yardımından yararlanmıştır.

TOPLU KONUTTA ADIM ATILDI

Sosyal bir projeye imza atmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Çalışıp bir türlü ev alamayan vatandaşlarımızı kira öder gibi konut sahibi yapacağız. İlk olarak 600 adet 100 metrekare 2+1 daireler inşa edeceğiz. Toplu konut projemizde ön talep toplama süreci başladı. Talep toplama sürecinin sona ermesinin ardından tüm teknik detaylarda açıklanacak.

TARIM VE ÇİFTÇİYE ÖNEM

Üretimin ve üreticinin korunarak tarımın desteklenmesi adına belediye bünyemizde Tarımsal Hizmetler Müdürlüğünü kurduk. Müdürlüğümüz bünyesinde şehrimizin ve çiftçimizin üretim potansiyellerini ileriye taşıyacak hamleler yaparak eğitim seferberliği başlatıldı. Fındık başta olmak üzere birçok konuda üreticiyle uzmanlar bir araya getirilirken, çiftçimizin bilinçlendirilmesi adına seminer düzenlenmiştir. Bu eğitimlerin düzenli olarak devam etmesi planlanmaktadır.

MEZBAHANE TAMAM         

Hendek Belediyesi Mezbahanesi, teknolojik alt yapısı ve imkanlarıyla Türkiye’deki örnek mezbahanelerden biri haline getirilerek hizmete açıldı. Standartların üzerinde kesim çalışması yapılan mezbahanemizde temizlik önemleri üst seviyeye çıkarılarak güvenli ve sağlıklı kesim ortamı sağlanıyor. Bakanlık standartlarının harfiyen uygulandığı mezbahanede kesim kontrolü, hayvan sağlığı ve uygun ortamın sağlanması için 2 veteriner hekim bulunuyor. Ayrıca hayvan pazarımızda yapılan düzenlemeler sonrasında alıcı ve satıcı memnuniyeti üst seviyeye çıkarıldı.

YÜZBİNLER BULUŞTU

Şenlikler, turnuvalar, konser, fuar, ara tatil etkinlikleri, sergiler, eğitimler, paneller, yağlı güreş ve sünnet şenliği, konferanslar, farkındalık etkinlikleri, milli ve dini bayram etkinlikleri, anma törenleri ve fener alayı gibi sayısız etkinlikte 100 bini aşkın kişi bir araya geldi. Hendek bu manada farkını gösterirken, bölgenin parlayan yıldızı oldu.

GÖNÜLLERE DOKUNDUK 

Yardıma muhtaç vatandaşlarımızın derdine derman olmak adına 839 ailemize gıda yardımı yapıldı. 650 aileye evde temizlik hizmeti verilirken, 480 ailemize sıcak aş yardımı yapıldı. Ayrıca Düzce ve Suriye içinde yardım kampanyaları yaparak, afetzede ve yardıma muhtaç vatandaşlarımızın yanında yer aldık.

HAYATA ENGEL YOK

Tüm projelerimizde engelli vatandaşlarımızın kent yaşamında ve sosyal hayatta yaşadığı zorluklara karşı çözümler üretiyoruz, üretmeye devam ediyoruz. Farkındalık ve dayanışma etkinliklerinin yanı sıra sanatsal faaliyetler, yüzme kursları, hastane nakil hizmetleri ve sağlanan desteklerle engellilerimize pozitif ayrımcılık tanıyoruz. İstihdam ve sosyal desteklerle engellilerimizle bir arada olmaya ve onlar için çalışmaya aralıksız devam edeceğiz.