Hendek Belediyesi

HENDEK BELEDİYESİNDEN HOBİ BAHÇESİ UYARISI

Geri

HENDEK BELEDİYESİNDEN HOBİ BAHÇESİ UYARISI

HENDEK BELEDİYESİNDEN HOBİ BAHÇESİ UYARISI

Hendek Belediyesi, salgın sonrası tarım arazilerinin yoğun ilgi görmesi üzerine arazilerin parça parça hobi bahçesi adı altında satışa sunulması nedeni ile  vatandaşları mağdur olmamaları için uyardı. Bu uygulamanın yasa ve yönetmeliklere aykırı olduğu açıklandı.

İNCELEME YAPILIYOR

Hendek Belediyesi, koronavirüs (COVİD-19) salgınıyla birlikte vatandaşların hobi bahçesi adı altında yapılan satışlara yoğun ilgi göstermeye başlamasıyla birlikte önemli bir uyarıda bulundu. Hendek Belediyesinden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi;  “Şehir dışından bazı isimlerin Aktefek başta olmak üzere bazı mahallelerde, ‘Yüzde 40 imarlı hobi bahçesi’ adı altında tarım arazilerini satışa çıkarıldığı yönünde bilgiler alınmıştır. Gayrimenkul satış ilan sitelerinde yer alan bilgiler ışığında harekete geçen Zabıta, İmar ve Şehircilik ile Fen İşleri Müdürlüğüne bağlı ekiplerimiz adı geçen mahallelerde inceleme yapmıştır.

PARÇA PARÇA EVLER

Hendek Orman İşletme Müdürlüğünün de katılımıyla yapılan incelemelerde bazı arazilerde hobi bahçesi adı altında bungalov ev için çalışma yapıldığı tespit edildi. Bununla ilgili gerekli tahkikat başlarken, vatandaşlarımızın hobi bahçeleri adı altında mağdur olacakları hiçbir girişime dahil olmamalarını, yasa ve yönetmeliklerle ilgili mutlaka Hendek Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürlüğünden bilgi almalarını önemle hatırlatırız. Hobi bahçeleri adı altında tarım arazileri üzerine parça parça yapılmak istenen bungalov ev ve buna benzer yapılara asla izin verilmeyecektir” denildi.

BAKAN: YIKILABİLİR

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ise konuyla ilgili vatandaşları uyarmıştı. Bakan Pakdemirli,

“Özellikle koronavirüs salgınından sonra vatandaşlarımızın doğayla iç içe olabildikleri hobi bahçelerine yönelik ilgisi arttı.  Ne kadar güzel değil mi? HAYIR DEĞİL. Hobi bahçeleri yasalara uygun olmayan bir faaliyet. Cezai müeyyidelerle karşılaşabilirsiniz. Aradaki aracılar kazansın diye tarım arazilerimizi çölleşmenin kucağına atmayacağız, suyumuzun bu kadar fütursuzca kullanılmasına müsade etmeyeceğiz, insanımızın tarıma olan ilgisinin kullanılarak kandırılmasına da göz yummayacağız! Noter aracılığı ile hobi bahçesi arazisi satın alan vatandaşlarımızı uyarıyorum; bu arazilerde hiçbir zaman hissedar olamayacaksınız ve tasarruf hakkınız bulunmayacak. Satın aldığınız taşınmazlar yıkılabilir” demişti.