Hendek Belediyesi

İL HIFZISSIHHA KURULUNUN 63 SAYILI KARARI

Geri

İL HIFZISSIHHA KURULUNUN 63 SAYILI KARARI

İl Hıfzıssıhha Kurulu 24/06/2020 tarihinde Vali Çetin Oktay KALDIRIM Başkanlığında toplanmıştır.          

COVID19 salgınının görüldüğü andan itibaren, Sağlık Bakanlığı ve Koronavirüs Bilim Kurulunun önerileri, Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları doğrultusunda salgının/bulaşmanın toplum sağlığı ve kamu düzeni açısından oluşturduğu riski yöneüne, sosyal izolasyonu temin, mesafeyi koruma ve yayılım hızım kontrol altında tutma amacıyla birçok tedbir karan alınarak uygulamaya geçirilmiştir.

Daha önceleri risk grubunda yer alan 65 yaş ve üzerindeki vatandaşlarımızın sağlığım korumak amacıyla sokağa çıkma ve ikametten ayrılma kısıtlaması getirilmiş, daha sonra da ilgili genelge ile söz konusu kısıtlama esnetilerek her gün 10.00 ile 20.00 arasında sokağa çıkabilmelerine karar verilmiş ve diğer genelge ile de 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımıza 21.05.2020 tarihinden itibaren en az bir ay boyunca dönmemek kaydıyla tek yönlü olarak istedikleri yerleşim yerlerine gidiş izni verilmiştir.

Gelinen aşamada virüsün yayılma ve bulaşma hızının azalması, vaka artış hızının düşüşe geçmesi ve turizm sezonunun açılması sebebiyle aşağıda belirtilen şartlar doğrultusunda 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımızın turizm amaçlı seyahatlerine izin verilmesinin uygun olacağı değerIendirilmiştir.

İçişleri Bakanlığı' mn 24.06.2020 tarih ve E.10134 sayılı yazılan, İl İdaresi Kanununun 11/C maddesi ile Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27 ve 72 nci maddeleri uyarınca aşağıda belirtilen kararlar alınmıştır.

I-) 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımız (son üç yıl içinde organ ve kemik iliği nakli olanlar, immün yetmezliği olanlar ile böbrek yetmezliği nedeniyle diyalize giren hastalar hariç) turizm amacıyla yapacakları yolculuklarda "Turimı Amaçlı Seyahat İzin Belgesi" almak şartıyla istedikleri yerleşim yerine gidebilecektir.

2-) Turizm Amaçlı Seyahat İzin Belgesine başvuracak 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımız kendileri ile aynı durumda bulunan (65 yaş ve üzeri) eş, kardeş ve birinci derece yakınlarını da kapsayacak şekilde en fazla 6 kişi için seyahat izin belgesi başvurusu yapabileceklerdir.

3-) 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımız Turizm Amaçlı Seyahat İzin Belgesi almak üzere Alo 199 Vefa Sosyal Destek Hattı üzerinden veya elektronik ortamda eDevIet kapısından İçişleri Bakanfiğı ebaşvuru sistemine girerek seyahat izin işlemleri başlığının altında yer alacak turizm amaçlı seyahat izin belgesi verilmesi alt başlığını seçerek başvurularım 23.06.2020 Salı günü, saat 09.00'dan itibaren gerçekleştirebileceklerdir.

4-) Başvuru fon•nunda otel tatili, yazlık/devremülk, kiralık ev/villa ya da karavan tatili gerekçelerinden biri seçilecektir. Vatandaşlarımız;

' Otel tatili için rezervasyon belgelerini,

  • YazlWdevremülk için tapu örneklerini,
  • Kiralık ev/villa tatili için ise kira sözleşmelerini,
  • Karavan tatili için karavan sahiplik belgeleri ya da kira sözleşmelerini zorunlu olarak başvuru sırasında sisteme yükleyeceklerdir.

5-) Turizm Amaçlı Seyahat İzin Belgesi alacak vatandaşlarımız otobüs, uçak, tren ve özel araç ile yapacaklan yolculuklar için başvuru yapabileceklerdir.

6-) Başvuru sırasında başvuranın ve beraberindekilerin; Covid19 evde izolasyon sorgusunun yanı sıra belirtilen hastalıklarının olup olmadığı hususu da sistem üzerinden otomatik olarak sorgulanacaktır.

7-) Vatandaşlarımızın belge almak için herhangi bir sağlık kuruluşuna ya da Valilik/Kaymakamlıklara gitmelerine gerek bulunmamaktadır. Turizm Amaçlı Seyahat izin Belgesi başvurulan otomatik olarak değerlendirilecek ve sonuçlandırılacaktır.

8-) İzin başvurusu kabul edilenlere SMS yolu ile bilgilendirme yapılacak olup ayrıca e-Devlet üzerinden başvuru onay belgesi çıktısı da alınabilecektir.

9-) İzin başvurusu kabul edilen 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımızm bilgileri otomatik olarak gidecekleri il valilikleri ile kayıtlı olduğu aile hekimine bildirilecektir. Kayıtlı oldukları aile hekimleri tarafından gerekli takipleri yapılacaktır.

Diğer yandan;

19.06.2020 tarih ve 59 sayılı İl Hıfzıssıhha Kurul Karan ile; Yükseköğretim Kurumları Sınavının halk sağlığı açısından en uygun koşullarda gerçekleştirilebilmesi için 27 Haziran 2020 Cumartesi günü saat 09.30 ile 15.00 arasında ve 28 Haziran 2020 Pazar günü saat 09.30 ile 1880 arasında sokağa çıkma kısıtlaması getirilerek belirli istisnalar belirtilmişti.

Turizm sezonunun açılması ve ülkemize giriş çıkış kısıtlamalarının kaldırılması sonrasinda önümüzdeki süreçte yerli ve yabancı misafirlerin turizm beldelerine yoğun rağbet göstemesi beklendiğinden ilgili istisnalara ek olarak;

10-) Daha önceden yapılmış rezervasyonların ve bundan sonra yapılacak tur satışlarının olumsuz etkilenmemesi adına halihazırda konaklayan ya da konaklama ve tur rezervasyonları yaptırmış olan yerli ve yabancı turistler;

  1. Rezervasyon yaptırdıkları konaklama tesisine ulaşımları (Gerek havaalanı, otogar, gar, liman gibi toplu ulaşım araçlarının varış noktaları ile konaklama tesisleri arasındaki transferleri gerekse özel araçlarla gerçekleştirecekleri şehirlerarası yolculuklar),
  2. Plajlardan yararlanmaları (konakladıkları tesise ait plaj bulunmaması halinde halk plajları dahil),
  3. Müze ve ören yerleri ile ta•ihi/kültürel/dini anıtlan/ibadethaneleri/türbeleri ziyaretleri,

11-)Ayrıca bu hizmetleri sunacak işletme veya yerlerde çalışanlar,

YKS sınavının olduğu 27- 28 Haziran tarihlerinde belirli saat aralığında uygulanacak sokağa çıkma kısıtlamasından muaf olacaklardır.

Yukarıda belirtilen tedbirlere uymayanlara Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282 nci maddesi gereğince idari para cezası verilmesi, aykırılığın durumuna göre Kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılması, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195 inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılması tedbirleri uygulanacaktır;

1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu gereğince birliği ile karar verilmiştir.