Hendek Belediyesi

MECLİS 10 MADDEYİ KARARA BAĞLADI

Geri

MECLİS 10 MADDEYİ KARARA BAĞLADI

MECLİS 10 MADDEYİ KARARA BAĞLADI

Bir ilave ile 10 gündem maddesinin görüşülerek karara bağlandığı Hendek Belediyesi Mart ayı olağan meclis toplantısında konuşan Başkan Turgut Babaoğlu, 5 Mart Cumartesi günü Belediye önünde 2’ncisi düzenlenecek olan Kadın Dayanışması etkinliğine tüm Hendek halkını, aynı akşam ise Uludere Sosyal Tesislerinde kadınlara özel olarak düzenlenen ücretsiz konsere tüm kadınları davet etti.

ANA HİZMET BİNASINDA

Hendek Belediyesi Mart ayı Olağan Meclis toplantısı, Hendek Belediye Başkanı Turgut Babaoğlu başkanlığında yapıldı. Meclis ilave 1 gündemle birlikte toplam 10 gündem maddesini görüştü. Hendek Belediye Başkanı Turgut Babaoğlu Başkanlığında gerçekleştirilen meclis toplantısında 1 madde oy birliği ile imar ve bayındırlık komisyonuna havale edilirken gündemin diğer maddeleri ise oy birliği ile karara bağlandı.

8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ

Mart ayı olağan meclis toplantısında açılış konuşması yapan Başkan Babaoğlu, “Birkaç gün sonra 8 Mart Dünya Kadınlar günü bugün rahatsızlığından dolayı aramızda olmayan Meclis Üyemiz Nigar Hanım’ın şahsında tüm kadınlarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar gününü kutluyorum” dedi.

ETKİNLİKLERE DAVET

8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle 5 Mart Cumartesi günü Hendek Belediyesi önünde aile ekonomilerine katkı sağlamak isteyen ev hanımları için Kadın Dayanışması etkinliği düzenleneceğini ifade eden Başkan Babaoğlu, “ İkincisi düzenlenecek olan etkinlik 10.00 ila 17.30 arasında yapılacak. Tüm vatandaşlarımızı bekliyoruz” dedi. Başkan Babaoğlu ayrıca Belediyemiz ve MHP Hendek İlçe Teşkilatı Kadın, Aile, Çocuk ve Engelli Politikaları (KAÇEP) Komisyon Başkanlığı tarafından yine 5 Mart Cumartesi günü saat 19.00’da ise Uludere Sosyal Tesislerinde konser düzenlenecek. Karadeniz müziğinin sevilen isimlerinden olan yerel sanatçımız Meryem Akyüz ve ardından Türk pop müziğinin ünlü sesi Ebru Polat kadınlar için sahne alacak. Sadece kadınlara özel bu ücretsiz konsere tüm kadınlarımız davetlidir” dedi.

18 MART ÇANAKKALE ZAFERİ VE İSTİKLAL MARŞI

Bu ay çok önemli günlerin olduğu ifade eden Hendek Belediye Başkanı Turgut Babaoğlu, “Tarihin en büyük zaferlerinden biri olan 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 107.yılındayız. Bu zaferin yıl dönümde Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, aziz şehitlerimize ve tüm kahramanları saygıyla ve dua ile anıyorum. Ruhları şad olsun” dedi. Başkan Babaoğlu ayrıca Vatan Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u, aziz şehitlerimizi ve kahramanlarımızı minnetle yâd ediyoruz. Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın” diye konuştu.

GÜNDEM MADDELERİ

Konuşmaların ve yoklamanın ardından gündem maddelerine geçildi. Gündemin 1. Maddesi olan “İlçemiz Lütfiyeköşk Mahallesi 120 ada 5 parsel numaralı taşınmazın belediyemiz tarafından satın alınması için Belediye Başkanı ve Belediye Encümenine yetki verilmesinin görüşülmesi”, Gündemin 2. Maddesi olan “İlçemiz Pınarlı Mahallesinde 3402 Sayılı Kadastro Kanunu’nun 22. maddesinin A bendi hükümlerince yapılacak kadastro güncelleme çalışmalarında görev yapmak üzere bilirkişi seçilmesi işleminin görüşülmesi,” Gündemin 3. Maddesi olan “İlçemiz Kargalıhanbaba, Uzuncaorman, Akova, Büyükdere ve Yukarıçalıca Mahalleleri’nin bir kısmında yapılacak olan İmar Planı çalışmaları ile ilgili 24.01.2022 tarih ve 171/6 sayılı Toprak Koruma Kurulu Kararına binaen Kamu Yararı Kararı alınmasının görüşülmesi maddeleri oy birliği ile kabul edilirken, Sakarya Büyükşehir Belediye Meclisi tarafından onaylanan 1/5000 ölçekli Nazım İmar Plan Değişikliğine uygun olarak hazırlanan 1/1000 ölçekli Revizyon Uygulama İmar Planı Plan Notlarında değişiklik yapılmasını kapsayan Gündemin 4. maddesi oy birliği ile İmar ve Bayındırlık Komisyonuna havale edildi. 2022 Mali yılı bütçesi gelir tarife cetvellerinin revize edilmesi ile ilgili Plan ve Bütçe Komisyon Raporunun görüşülmesini kapsayan gündemin 5. maddesi ise oy birliği ile kabul edildi. Gündemin 6-7-8 ve 9. Maddeleri olan “İlçemiz Kurtköy Mahallesi 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı sınırları içerisinde, Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği’nin 19. Maddesinin f bendine istinaden yapılan düzenleme, İlçemiz Çamlıca Mahallesi 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı sınırları içerisinde, Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği’nin 19. Maddesinin f bendine istinaden yapılan düzenleme, İlçemiz Karaçökek Mahallesi Kırsal Yerleşim Sınırına Emlak ve İstimlak Müdürlüğü tarafından yapılan itiraz, İlçemiz Başpınar Mahallesi 110 ada 10, 11, 13 ve 49 numaralı parseller ile ilgili 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı değişikliği ile ilgili İmar ve Bayındırlık Komisyon Rapor maddeleri tek seferde oylanıp oy birliği ile kabul edildi. Gündemin 10. Maddesi olan “3194 sayılı İmar Kanunu’nun 18. madde uygulamasına istinaden 37 Numaralı İmar Uygulama Bölgesi işlemlerinde kullanılmak üzere; ilçemiz Dereboğazı Mahallesi 1183 ada 8 numaralı parselin tamamı ile 1169 ada 3 parselde yer alan 89,45 m² ve 1191 ada 7 numaralı parseldeki 7,96 m² hisselerin belediyemiz tarafından satın alınması için Belediye Başkanı ve Belediye Encümenine yetki verilmesinin görüşülmesi maddesi de oy birliği ile kabul edildi.

Meclis sonunda konuşan Başkan Babaoğlu alınan tüm kararların hayırlı olmasını diledi.