Hendek Belediyesi

MODERN HENDEK İÇİN KALİTELİ ULAŞIM

Geri

MODERN HENDEK İÇİN KALİTELİ ULAŞIM

MODERN HENDEK İÇİN KALİTELİ ULAŞIM

9 gündem maddesinin görüşülerek karara bağlandığı Hendek Belediye Meclis toplantısında konuşan Hendek Belediye Başkanı Turgut Babaoğlu, ulaşım eylem planı hakkında bilgi verdi. Babaoğlu, “Yaya geçişlerinin güvenli olması ve trafik akışının kesintisiz devam etmesini hedefleyen, bir düzeni ve kuralı olan çalışmalar yapıyoruz. Yapıldıkça beğeniliyor. Biraz sabırlı olmamız lazım” diye konuştu. Babaoğlu ayrıca karla mücadele çalışmalarını anlattı.

 

MECLİS TOPLANTISI

Hendek Belediyesi Şubat ayı olağan meclis toplantısı, Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü Nikâh/Toplantı salonunda COVİD-19 tedbirleri kapsamında yapıldı.9 gündem maddesi ile toplanan meclise Hendek Belediye Başkanı Turgut Babaoğlu, başkanlık etti.  Gündem dışı söz alan AK Parti Meclis üyesi Hamit Canlı Ulaşım Eylem Planı hakkında sorular yöneltti.

Başkan Babaoğlu soru nedeniyle meclis üyesi Canlı’ya teşekkür ederken Ulaşım Ana Planını detaylarıyla anlattı.

“PAZAR YERİNDE KARGAŞA YOK MUYDU?”

Babaoğlu, “Ulaşım eylem planını hayata geçirirken hepimizin bildiği sorunları çözmek adına alanında uzmanlık sahibi olan ekiplerle bizim ekiplerimiz projeleri hazırladık. Birilerinin söylediği gibi akşamları canımız sıkıldığımızda bu planları yapmadık. Eksik olabilir, sorun çıkabilir. Evet ancak konunun temelinde sorunları çözmek var. Biz Pazar yerinin olduğu yerde bu çalışmayı yapmadan önce orada her şey güllük gülistanlık mıydı? Orada her hafta yaşanan sıkıntıları biliyoruz. Düzensizliği, 3-4 sıra park etmiş araçları görüyoruz” dedi

KURAL VE DÜZEN GETİRİYORUZ

Babaoğlu sözlerine şöyle devam etti: “Yaya geçişlerinin güvenli olması ve trafik akışının kesintisiz devam etmesini hedefleyen çalışmalar yapıyoruz. Cep otoparklar oluşturuyoruz. Düzeni ve kuralları olan bir akışın sağlanması için çalışıyoruz. Düzen ve kural koymak istiyoruz. Yeniliklere açık olmayan ve kaos ortamından beslenenler var. Bu şehri yönetmeye talip bu şehir ile ilgili endişeleri olan sabah akşam burada neler yapabiliriz diye düşünen bir belediye başkanı var. Burayı yapan biri olarak bu alanında otopark sıkıntısını gören biriyim. Şuan kömür deposu olan alanda yani Süleyman Seba Spor Kompleksi projemizin arka kısmında kalan yere 260 araçlık otopark yapılacak”

ASFALT SERİLECEK-IŞIKLANDIRILACAK

“Şuan Başpınar mahallesinde devam eden çalışmalar tamamlanmak üzere. Sıcak asfaltı yapılacak, peyzajı tamamlanacak ve ardından ışıklandırılacak. Şehrimizin sokakları modern ve kaliteli görünüme kavuşacak. Orada yapılan kavşaktan yani göbekten rahatça dönüş yapılıyor. Ağacı sökerek başka bir alanda dikimini yaptık. Yeni göbeğin olduğu yere ağaç dikimi yapılacak. Vatandaşlarımızla görüşüyorum. Memnunlar ve yapıldıkça beğeniliyor. Biraz sabırlı olmamız lazım. Bir bütün halinde projeler devam ediyor. Bunlar birden olacak şeyler değil. Kent estetiğini önemsiyoruz. Belki gecikebiliriz, ancak kendi imkanlarımızla yapıyoruz. Taşları döşeyen ekipler için sadece destek alıyoruz. Kendi imkanlarımızla yapmak varmak neden 300-500 bin lira firmalara para verelim”

 MAHALLELERİMİZİ İHYA EDECEĞİZ

“Bir yerden başladık. Aşama aşama gidiyoruz. Sihirli değnek olsa da bir seferde tüm sorunları keşke çözsek.  Proje kapsamında Hendek genelinde cep otoparklar yapılacak ve parkomatlar konulacak. Hızın önüne geçmek için elektronik denetleme ile kavşaklara akıllı denetleme sistemleri kurulacak. Bu hizmetler tüm merkez mahallelerimiz 3 yıl boyunca hızla devam edecek. Merkez mahallelerimizi hizmette ihya edeceğiz”

YAZIN YAPSAK TOZ, KIŞIN YAPSAK ÇAMUR

“Bakın toprağın altına mali değeri 15 milyon liraya varan yağmur suyu hattı inşa ettik, çalışmalar devam ediyor.  Yenimahalle, Akova ve diğer mahallelerde belediyemiz imkanlarıyla bu işi yapıyor, cüzi rakamlarla hizmet alımı alıyoruz. Evet bunları yaparken yolları bozduk. Yazın yapsak toz, kışın çamur? Hangi mevsim yapacağız. Ben Hendek için hizmet veriyorum”

 

ARAÇLARIMIZIN HEPSİ SAHADAYDI

Başkan Babaoğlu ardından, AK Parti Grup Başkanvekili Hamit İsmailoğlu’nun karla mücadele çalışmaları hakkında sorusunu cevapladı. Babaoğlu “Meteoroloji Genel Müdürlüğümüzün uyardığı ilk andan itibaren teyakkuza geçerek plan ve program dahilinde mücadelemizi başlattık. 91 mahallemizin tamamında yolları açarak vatandaşlarımızı mağdur etmemek adına gece gündüz çalıştık. Belediye bünyemizde bulunan 4 adet greyder, 4 adet kar küreme kamyonu, 4 adet JCB ve 2 lastikli loder ile koordineli bir şekilde planlanan güzergâhlar boyunca çalışmalarını sürdürdü. Ayrıca Büyükşehir Belediyemiz 3 araçla ve kiraladığımız 3 JCB ile karla mücadelemizi sürdürdük” dedi.

 

AÇILAN YOLLARI HARİTAYLA GÖSTERDİ

Meclis üyelerine sunum yaparak araçların hareket ettiği bölgeleri ve güzergahlarını anlatan Babaoğlu “Kendi araçlarımız ile toplamda 6096 kilometre yol açarken Büyükşehir Belediyemizin gönderdiği araçlar ise 630 kilometre yol açarak bizlere destek oldu. Bunların yanı sıra kiraladığımız araçları da kullanarak 425 kilometre yol açtık. Büyükşehir Belediyemize de destekleri nedeniyle teşekkür ediyorum” diye konuştu.

 

MADDELER OY BİRLİĞİ İLE KABUL EDİLDİ

Konuşmaların ardından gündem maddelerine geçildi. Meclis gündeminin ilk iki maddesi İmar ve Bayındırlık Komisyonuna havale edilirken 3. Ve 4. Maddeleri oy birliği ile kabul edildi. 2021 Mali yılı bütçesi gelir tarife cetvellerinin (İmar ve Şehircilik Müdürlüğü ve Destek Hizmetleri Müdürlüğü) revize edilmesinin görüşülmesi. Konulu 5. Maddesi ise Plan ve Bütçe Komisyonuna havale edildi. Gündemin 6, 7, 8 ve 9. Maddeleri ilgili komisyonlardan geldiği gibi oy birliği ile kabul edildi. Cumhur İttifakının Hendek’te gururla temsil edildiğini belirten Başkan Babaoğlu gösterdikleri uyum için meclis üyelerine teşekkür etti.