Hendek Belediyesi

MÜHENDİSLERDEN HENDEK´İN ULAŞIM PLANINA DESTEK

Geri

MÜHENDİSLERDEN HENDEK´İN ULAŞIM PLANINA DESTEK

MÜHENDİSLERDEN HENDEK’İN

ULAŞIM PLANINA DESTEK

 

Hendek Belediye Başkanı Turgut Babaoğlu, İMO Başkanı Hüsnü Gürpınar, SAÜ’de görev yapan Prof.Dr. Hakan Güler ve mühendislerle bir araya gelerek ulaşım eylem planını anlattı. Planı dinleyen ve teknik incelemelerde bulunan mühendisler uygulamaları olumlu karşılarken, ulaşıma katkı sağlayacağı görüşünü bildirdi.

 

MÜHENDİSLERLE DEĞERLENDİRME

Hendek Belediye Başkanı Turgut Babaoğlu, Sakarya İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı (İMO) Hüsnü Gürpınar, İMO Yönetim Kurulu üyeleri, Sakarya Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Prof.Dr. Hakan Güler ile mühendis ve mimarlardan oluşan grubun katılımıyla şehircilik konusunda istişarelerde bulundu. Belediye meclis salonunda düzenlenen toplantıda şehircilik, imar, planlamalar, projeler ve ulaşım ana planı ele alınırken; Başkan Babaoğlu mühendisleri çalışmalar hakkında görseller ve videolar eşliğinde bilgilendirdi. Hendek’ten mühendislerinde yer aldığı toplantıda İMO Başkanı Gürpınar ve beraberindeki misafirlere teşekkür eden Başkan Babaoğlu, “Sık sık bir araya gelelim” önerisinde bulundu.

 

GÜVENLİ YOLLAR

Ulaşım eylem planı hakkında konuşan Başkan Babaoğlu, “  Parklanma ve ulaşım ülkemizde tüm şehirlerin ana sorunlarından biridir. Bizde göreve başladığımızda bunu görmezden gelmek istemedik. Bir yerden başlayalım diye düşündük. Kurallar çerçevesinde, şehir içi ulaşım düzenlemesi birçok vatandaşımızın yoğun beklentisiydi. Ulaşım eylem planı hazırlarken şehrimizin de geleceğini planlamak ve bu kuralı başlatıp sonra da daha yeni kurallara birlikte uyabilmeyi sağlamayı hedefledik. Dönüşüm projeleriyle entegre edilmiş, otopark ve bisiklet yolları bulunan bir plan hazırladık. Hiçbir işi kafamıza göre yapmıyoruz. Bizde öyle ben yaptım oldu mantığı yok. Hep birlikte, herkesi dinleyerek sorarak danışarak bilimi esas alan görüşler doğrultusunda yol alıyoruz” dedi

 

MODERN VE SORUNSUZ ULAŞIM

Şehrin giriş ve çıkışlarını kapsayan, şehir merkezine bütünsel yaklaşımla bir çözüm üreten planın işin uzmanlarınca beğenildiğini anlatan Başkan Babaoğlu, “Şehrin röntgenini çekerek Başpınar Mahallesinden ulaşım eylem planını başlattık. Şehir trafiğine düzen sağlayan, çeki düzen veren bir sistemle bu çalışmalar devam ediyor. Etap etap bölge bölgede devam edecek. Tabi alışkanları değiştirmek ilk başlarda çok zor. Ancak bilimsel olarak kabul görmüş bir planı şehre entegre ettiğimizde bunun faydası zamanla hissedilecektir.  Yaygın ve sorunsuz ulaşım ağı ile buna bağlı otopark alanları bu şehrin ulaşımına nefes aldıracak” diye konuştu.

 

İMO: ULAŞIMA ÇEKİ DÜZEN VERECEKTİR

Başkan Babaoğlu’nun sunumu sonrasında konuşan İMO Başkanı Hüsnü Gürpınar ise, “ Sakarya ülkemizin en güzel ve kritik konumları arasında yer almaktadır. Şehrimiz deprem kuşağında olması hasebiyle özellikle belediyelerimizin çok dikkatli olması, imar ve şehircilik adına tüm çalışmalarını buna göre yönlendirmesi gerekiyor.   Bugün burada verimli bir toplantı yaptık. Sunumuz ve anlatımlarınız için teşekkür ederim. Hendek Belediyesinin Ulaşıma çözüm üretecek bir plan yapıp bunu hayata geçiriyor olması öncelikle bir mühendis olarak söylemeliyim ki; takdir edilmesi gereken bir konudur. Hiçbir sorun göz ardı edilemez.  Güvenli bir gelecek ve güzel bir şehir mühendislerin katkılarıyla hayat bulacaktır. Hendek bu manada hazırladığı planla ülkemizin sayılı şehirleri arasında yer almış. Hazırlanan ulaşım eylem planı tamamlandığında ulaşımın çeki düzen alacağını düşünüyorum. Ve planı yerinde buluyorum. Uygulama safhasında elbette sorunlar olacaktır. Bir siyasetçi için risk olarak görülmektedir. Vatandaş eleştirir. Ancak alışkanlıklar değiştiğinde bu sorunların geçici olduğu görülecektir. Ayrıca şehirde öncelik araçların değil yayalarındır” diye konuştu.

 

PROF.DR. GÜLER: ULAŞIM İÇİN GÜZEL  

Prof.Dr. Hakan Güler ise, “Ellerinize sağlık güzel çalışmalar yapıyorsunuz. Hendek benim için yeni bir şehir değil. Burada akademisyenlik yaptım. Ulaşım tek başına ele alındığında çözülebilecek bir problem değildir.  Bir kere şehir planı ile başlamak lazım. Yani kentsel dönüşüm iyi bir fırsat olabilir. Bizde bir merkeziyet olgusu var. Gelişmiş ülkeler de öyle merkez kolay kolay bulamazsınız. Dolasıyla sizin şehri yaymanız lazım. Ülkemizin genelinde merkez denilen bölgelerde trafik, otopark ve araç dayanmıyor, yollar yetmiyor. Otopark yapılıyor. Ancak bu otoparkın nereye yapıldığı da önemli. Trafiğin en yoğun olduğu yere otopark yapılırsa araç sürücüleri de orayı tercih eder, işte iş daha da karışıyor. Alternatif çözümler üretmek gerek. Bisiklet yolları ve yaya yollarını şehirde daha çok yapmak lazım. Sizin hazırladığınız mevcut şartlarda hazırlanmış olan güzel bir plan olarak önümüzde duruyor. Hendek Belediye Başkanı Sayın Turgut Babaoğlu’nu ulaşıma ve bilime verdiği önem nedeniyle tebrik ediyorum. Ulaşıma neşter vuran bu cesur uygulama için ayrıca tebrik etmek lazım. Hendek ulaşımı için güzel bir plan hazırlanmış” dedi

 

KATKI SAĞLAYACAK

Konuşmaların ardından Başkan Babaoğlu, İMO Başkanı Gürpınar, Prof.Dr. Hakan Güler, mühendisler; Başkan Yardımcısı Hızır Çağrı Güngör ve daire müdürlerinin katılımıyla sahaya inerek teknik incelemelerde bulundular.  Heyet yerinde yapılan uygulamaları olumlu karşılarken, Hendek kent içi ulaşımına katkı sağlayacağı görüşünü bildirdi.