Hendek Belediyesi

ŞEHİT ALİ GAFFAR OKKAN HENDEK’TE MEZARI BAŞINDA ANILDI

Geri

ŞEHİT ALİ GAFFAR OKKAN HENDEK’TE MEZARI BAŞINDA ANILDI

ŞEHİT ALİ GAFFAR OKKAN HENDEK’TE MEZARI BAŞINDA ANILDI

Şehit Emniyet Müdürü Ali Gaffar Okkan, vefatının 22. sene- i devriyesinde İl-İlçe protokolünün katılımıyla kabri başında dualarla anıldı. Yoğun katılımın yaşandığı anma programı sonrasında mevlit okutulurken, şehidin anısına düzenlenen resim sergisiyle program son buldu. 

 YOĞUN KATILIM

Diyarbakır Emniyet Müdürü iken 2001 yılında uğradığı hain saldırı sonucu 5 polis memuruyla birlikte şehit edilen Ali Gaffar Okkan, Hendek Kaymakamlığı öncülüğünde; Hendek Belediyesi ve Hendek İlçe Emniyet Müdürlüğü tarafından organize edilen program kapsamında İl- İlçe Protokolünün katılımıyla kabri başında dualarla anıldı. Düzenlenen anma programına Sakarya Valisi Çetin Oktay Kaldırım, Hendek Kaymakamı Halil İbrahim Acır, Sakarya İl Emniyet Müdürü Selçuk Doğuş, Sakarya İl Jandarma Komutanı Albay Aydın Kutlu, Hendek Belediye Başkanı Turgut Babaoğlu, Hendek Cumhuriyet Başsavcısı Ayhan Yenilmez,  siyasi partilerin ilçe başkanları, belediye meclis üyeleri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, muhtarlar, kurum müdürleri, Okkan’ın ailesi,  Gaziler, Emniyet Teşkilatı ve Askeri erkan ile çok sayıda vatandaş katıldı.

BAŞKAN BABAOĞLU: KALBİMİZDE YAŞIYOR

Törende ilk olarak konuşan Hendek Belediye Başkanı Turgut Babaoğlu, “Ali Gaffar Okkan’ın şehadetinin üzerinden tam 22 yıl geçti. 5 silah arkadaşı ile birlikte hainler tarafından şehit edilen Ali Gaffar Okkan’ı doğduğu bu topraklarda her yıl olduğu gibi bu yılda saygı, rahmet ve dua ile anıyoruz. Ülkemizin bölünmez bütünlüğüne ve kardeşliğimize kast eden hainlerin oyunlarını alt üst edip planlarını bozan şehidimiz; ve tüm aziz şehitlerimiz daima kalbimizde yaşayacaktır. Şehitlerimiz bizim ilhamımızdır, iftiharımızdır, itibarımızdır, istikbalimizdir. İşte bunun için İHA’larımızla, SİHA’larımızla, Altay’la, Atakla ve dışa bağımlığımızı sona erdiren tüm savunma sanayi teknolojimizle Gurur duyuyoruz, iftihar ediyoruz. Destanlarla dolu tarihimizle, milli ve manevi değerlerimizin ışığında ülkemizi en güçlü şekilde geleceğe taşımak adına değerlerimizin unutulmaması ve yaşatılıp gelecek nesillere aktarılması için Ali Gaffar Okkan’ımızı ve tüm şehitlerimizi anmaya devam edeceğiz. Rabbim bayrağımızı indirmesin, ezanımızı dindirmesin, Şehitlerimizin mekanı cennet, ruhları şad olsun” dedi.

 EMNİYET MÜDÜRÜ DOĞUŞ: HAYATI BAŞARILARLA DOLU ÖRNEK BİR İNSANDI

İl Emniyet Müdürü Selçuk Doğuş ise, “ 22 yıl önce bugün hain bir pusu sonucu şehit edilen Emniyet Müdürümüz Ali Gaffar Okkan’ı Erzurum'da düzenlenen "terörle mücadele" konulu bir toplantıda tanıma fırsatı bulmuştum. Hayata geçirdiği projeler ve uygulamalarıyla farklı bir insandı. Yapılan toplantıda bunu net bir şekilde görmüştük. Başarı dolu bir hayat hikayesi ve destanlaşan bir şahadete sahip. Bizde meslek hayatımız boyunca her zaman Devletine ve Milletine hizmet etmekten başka bir gayesi olmayan Vatan ve Bayrak sevdasından asla taviz vermeyen Gaffar ağabeyimiz ve onun gibi büyüklerimizin izinden gitmeye örnek almaya hep gayret ettik. Bu vesile ile başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün silah arkadaşları olmak üzere ahirete irtihal etmiş tüm Gazi ve Şehitlerimizi minnetle, rahmetle anıyor Allah’tan rahmet diliyorum” dedi.

KAYMAKAM ACIR: ÜLKEMİZİN ÖNEMLİ BİR DEĞERİYDİ

24 Ocak 2001 tarihinde elim bir suikast sonucunda yaşamını yitiren Diyarbakır Emniyet Müdürü Ali Gaffar Okkan, başarılı meslek yaşamında örnek olan ülkemizin yetiştirdiği önemli bir değerdir, diyerek sözlerine başlayan Hendek Kaymakamı Halil İbrahim Acır’da, “Vatan ve millet aşkıyla yürüttüğü mesleğinde, Türk halkının gönlüne taht kurmuştur. Ülkemizin güvenliğini tehdit edenlere karşı başarılı operasyonlar yürütmüş birlik ve beraberliğimizi hedef alan hainler tarafından 22 yıl önce bugün şehit edilmiştir. Hendek’imizi değeri Ali Gaffar Okkan ve 5 polis memurumuzun şehit edilişlerinin 22.yılında rahmet, minnet ve saygıyla anıyorum” ifadelerine yer verdi.

VALİ KALDIRIM: TÜRK MİLLETİNİN BAŞ TACI

Son olarak konuşan Sakarya Valisi Çetin Oktay Kaldırım, “Canından çok sevdiği ülkesine, bayrağına, asil milletine şan ve şerefle hizmet ederken şehit edilen Okkan Türk milletinin bağrında taht kurmuştur. Kahramanlıkla yad ettiğimiz değerli bir büyüğümüz. Görev yaptığı vatanın her köşesinde gerçekten asil milleti, vatanı, bayrağı için son derece fedakarca çalışmış, mesai mefhumu gözetmeksizin görevini layıkıyla yerine getirmiş çok değerli bir kahramanımız. Tarihi şanla, şerefle ve kahramanlıklarla dolu hiçbir zaman zillet yaşamamış bağımsızlığından ödün vermemiş boyunduruk altına girmemiş çok asil bir milletin fertleyiz. Bununla ne kadar övünsek azdır. Aziz ve şerefli bayrağımızın gölgesinde şehit kanlarıyla sulanmış bu vatanın ne kadar kıymetini bilsek azdır. İnşallah 100’ncü yılını tamamladığımız ve yeni bir yüzyılına girdiğimiz Ulu Önder Atatürk’ün Banisi olduğu bu Cumhuriyet bu asil milletle ebediyete kadar payidar olacaktır. Ali Gaffar Okkan’ın ve onun gibi şehit arkadaşlarının omuzumuza yüklediği büyük sorumluluklar var. Hendek’imizin bağrından çıkan şehidimizi Hendek’imiz çok seviyor ve gurur vesilesi sayıyor. Aynı zamanda milletimizin de baş tacı yaptığı büyüğümüz Ali Gaffar Okkan. İnşallah gelecek nesiller onların kahramanlıklarıyla büyüyecekler Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum” diye konuştu.

Konuşmaların ardından Ali Gaffar Okkan ve tüm aziz şehitlerimiz için dualar edildi. Protokol tarafından Şehidin mezarına karanfiller bırakıldı.